ÖFKE KONTROL EDİLEBİLİR

   Öfke insani duygularımızdan sadece bir tanesidir. Heyecan, mutluluk, acı, endişe, sevinç, hüzün gibi.. Yani gayet sağlıklı bir duygudur. Fakat bizler öfkemizi kontrol etmekten ziyade bağırıp çağırmayı tercih ederiz. Karşımızdaki insan kim olursa olsun kolay kalp kırarak haklılığımızı savunmaya çalışırız. İnsani bir duygu olan öfkeyi kendi mecrasından başka bir şekilde kullanırız. Bu noktada öfke kontrol çalışmalarını her kişi nasıl yapabilir açıklamakta fayda var.

   Öfkede ki temel problem şuradan kaynaklanmaktadır. Başımıza her ne gelirse gelsin öfke kontrol edil(e)mediğinde saldırganlığa veyahut şiddete dönüşebilir. ‘’Öfke gelir göz kararır; öfke gider yüz kızarır’’ atasözü bu durumu çok güzel özetlemektedir. İnsanoğlu dünyaya geldiğinde öfkeli biri olarak var olmaz. Çevre, aile içi ilişkiler, arkadaşlar insanı öfkeli biri haline getirebilir. Şu unutulmamalıdır ki insan öfkelendiğinde çok kolay kalp kırabilir. Bu da, durumu içinden çıkılmaz bir hale getirir.

   Her yaş grubunda öfkeyi kontrolsüzlüğü gözlemlenmektedir. Fakat bu durum ergenlik dönemindeki gençler için zirvede yaşanmaktadır. Ergenlik dönemindeki bir genç ailesinde, okulunda, çevresinde hoşuna gitmeyen bir şey söylendiğinde veya istendiğinde genç bu durumu kendisine yapılmış büyük haksızlık görerek aşırı tepkiler verip sinirlenebilir ve saldırgan bir tavıra bürünebilir. Ebeveynler bu durumlarda çocuğuna bağırmak yerine onu dinlemeyi ve anlamayı tercih etmelidir. Tabi hepsinden önce çocuklara şu öğretilmelidir:

   Hayatta kendimizi için veyahut çevremiz için hayal ettiklerimiz gerçekleşmeyebilir. Var olmasını istediğimiz düzen ile var olan düzenimiz uyuşmayabilir. Bu hayal kırıklığı, ümitsizlik insanı içten içe mutsuz kılacaktır. Kişi kendini ve istediklerini ne kadar fazla ifade eder ve paylaşımlarda bulunursa ümitsizlikten ve mutsuzluktan o kadar fazla uzak duracaktır. Aksi takdirde insanın içinde biriktirdiği tüm duygular içten içe o kişiyi o kadar öfkeli hale getirecektir. Kısaca duygu paylaşımları ve kendimizi ifade edebilme öfke kontrolü adına öfke gelmeden öfkeyi engelleyen en önemli davranışlardan bir tanesi olacaktır.

   İkinci bir şık olarak öfkelendiğimizde bulunduğumuz ortamı değiştirmek, oturuyorsak ayağa kalkmak, ayaktaysak oturmak, elimizi yüzümüzü yıkamak, dışarı çıkmak, bir şeyler okumak insanı içinde bulunduğu öfkeli durumdan uzaklaştıracaktır.

   Üçüncü bir şık olarak da şunu söyleyebiliriz; burundan nefes alıp biraz bekleyip nefesi ağızdan verin. Bu şekilde 5 dakika kadar nefes alış verişi yapmak sizi gevşetecektir.

   Dördüncüsü ve bence en önemlisi her neye öfkeleniyorsak bir gözden geçirelim. Öfkelendiğimiz durumları muhtemelen zihnimizde olduğundan fazla olumsuz düşüncelerle besliyor olabiliriz. Şunu unutmayalım ki olumlu düşünce her zaman insanı güzelliklere sürükler. Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır düşüncesini belki de hayatımıza düstur edinmeliyiz.

  Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelerinize dönüşebilir.

  Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşebilir.

  Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşebilir.

  Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşebilir.

  Alışkanlıklarınıza dikkat edin; kaderinize dönüşebilir.

                                                               Gandi

   Son olarak öfke zamanla davranış haline gelebilir ki bu en kötüsüdür. Öfke diğer duygularımız gibi kontrol edilebilir bir duygudur. Bu duygu kontrolü kişinin elindedir. Kimse öfkelendiğinde mutlu olmaz. Mutlu olmak isteyen her birey öfkesini kontrol edebilmelidir.

                                                                                                          Rehber Öğretmen

                                                                                                            Büşra İBİŞOĞLU