ZAMAN PLANLAMASI

Konuya başlamadan önce değinilmesi gereken önemli nokta; hayatınızı etkileyecek olan bir işte başarı elde etmek istiyorsanız biraz kendinizi zorlamanız gerekir. Kişisel gelişimin belli bir istikrar kazanması için bu şart. İnanın ki elde edeceğiniz şeyi kolaylıkla kazansak, kıymetini bilmezdik. Mevzu bir de “zaman” oldu mu iş daha da karmaşıklaşıyor

Her gün bize ikram edilen 24 saat var. Bu ikram edilen 24 saat yaptığımız eylemlerle ya 24 elmasa veya 24 kömüre dönebiliyor. Hocalarımızdan öğrendiklerimize göre Yaratıcımızın da bize soracağı ilk sorulardan biri “Zamanını nerede harcadın” olacak. Ve çoğu şeyin tekrarı olsa da bugünün, anın tekrarı yok

Rehberlik servisimizce hazırlanan zaman çizelgesi veya programlar size zamanın nerelere gittiğini gösteren değerli evraklar hükmünde. Zaman planlaması konusunda bir farkındalığımızın olmasının en önemli göstergesi hazırlanılan zaman çizelgeleridir.

Zaman planlamasının bize sağlayacağı faydalara da değinmek istiyorum.

  • Öncelikle işlerimizde öncelik sonralık sistemi geliştirmemize yol açacak. Önemli işlerimizin öncelikli yapılması mümkün olacak.
  • Zaman planlaması daha çok, yoğun ve yorgun bir yaşamdan, daha sistemli, daha akılcı ve daha sistemli bir yaşama ulaştıracak.
  • Yine çevremiz birçok zaman tuzağıyla çevrili. Zaman planlaması, bizi zaman tuzakları konusunda uyaracak.
  • Planlı yaşam, motivasyon ve başarı konusunda hızlı yol almamızı sağlayacaktır.
  • Zamanın göreceliliği kavramında gelişme göstermemiz ve aynı anda birkaç farklı işi yapmamız zaman planlamasıyla mümkün olabilir.
  • Bazen işleri yetiştirememekten ya da işleri unutmaktan şikayet ederiz. Zaman planlaması konusunda pratik yaşam becerisi kazananlar, en azından unutma konusunda problem yaşamazlar.

Görüldüğü gibi uygulanan zaman planlaması etkinlikleri, kişisel gelişimde bireye olumlu yansımaları olacaktır. Kişinin kendine olan güvenin artmasında, birtakım belirsizliklerle oluşan stresin ve kaygının azalmasında, dikkat becerilerinin gelişmesi konusunda olumlu katkısı olacaktır. Zamanı belirlediğimiz öncelikler doğrultusunda kullanmayı başardığımızda “zaman planlamasını” sağlayabiliriz. Yaptığımız görüşmelerde karşılaştığımız pişmanlıklar ve keşkeler en fazla “zaman” konusunda yaşanmaktadır. Zamanı şimdi etkin kullanın, yarın onu parayla bile satın alamazsınız.

Rehber Öğretmen